Kazimieras Dimša

Født: 1873, Død: 1958

Også kendt som:

  • Dimšų Šeima
  • Kazimiesz Dymsza

Profession og / eller ansættelse:

Pasaulio tautų teisuolis

Kirkegård Klėriškių kaimo kapinės Se på Google Maps
Se på Waze
Sektor 1
Række 000
Plads 014
Star
Document icon

Vigtige datoer

  • Fødselsdato: 1873
  • Dødsdato: 1958
Anmod om dataopdatering

Detaljeret information

Apie gelbėtoją ir gelbėjimą

Dėl Kazimiero ir Julijos Dimšų bei jų dukrų Antaninos ir Gabrielės pripažinimo Pasaulio Tautų Teisuoliais į Jad Vašem kreipėsi dabar gyvenantys Izraelyje Jakovas ir Dovydas Kalmickai

 

Kalamickų šeimos išsigelbėjimo istorija:

Prieš karą Iciko ir Idos Kalamickų šeima gyveno Sepijoniškių kaime, Žiežmarių valsčiuje, ir užsiėmė žemdirbyste bei gyvulių prekyba. Iš kartos į kartą toje pačioje vietoje gyvenę Kalamickai gerai pažinojo savo kaimynus lietuvius ir lenkus, su jais bendravo ir bendradarbiavo.

 

Iš Jokūbo ir Dovydo Kalamickų liudijimo:

1941 metais, vokiečiams okupavus Lietuvą, mūsų šeima nesuspėjo pabėgti į Rytus ir atsidūrė vokiečių užimtoje Lietuvoje. Kai prasidėjo žydų gaudymas, areštai ir šaudymai, pradėjome slapstytis pas tėvų pažįstamus ūkininkus ir, mūsų laimei, pavyko išgyventi per visą trejų metų okupacijos laikotarpį, nors ir neapleisdavo kasdieniai pavojai ir baimė. Per tuos trejus siaubingus metus pakeitėme daugiau kaip 70  slapstymosi vietų kaimuose ir vienkiemiuose, miškuose, bulvių saugojimo duobėse, iškastuose  bunkeriuose.

Vieną naktį Kalamickų šeimos narius – Iciką Kalamicką ir jo žmoną Idą, sūnus Jokūbą ir Dovydą, Kalamicko žmonos seserį  Rają, mažąjį Emanuelį, Rajos Berkman-Šlom sūnų pas Juliją ir Kazimierą Dimšas į Klieriškių iš Guronių kaimo atvežė Feliksas Bušauskas, pas kurį Kalamickai iki tol slapstėsi, tačiau, pastebėjus kaimynams, buvo priversti pakeisti slapstymosi vietą.

Julijos ir Kazimiero Dimšų šeimoje buvo septyni vaikai – trys dukterys ir keturi sūnūs. Ūkį tvarkė šeimos nariai, tik sezoniniams darbams samdė darbininkus. Šeima maitinosi iš savo žemėje užauginamų produktų, sutarė su kaimynais sentikiais rusais, pažinojo daugelį žydų iš artimiausio Žiežmarų miestelio, taip pat ir Iciką Kalamicką iš Sepijoniškių kaimo. Dimšų šeima padėjo Kalamickams drabužiais ir maistu, dar prieš jiems apsigyvenant jų ūkio senajame name. Atsiradę pas Dimšas vieną žiemos naktį, jie išbuvo iki pavasario, kol pasklido gandas, kad kažkas gyvena pas Dimšas, ir Kalamickams teko keisti slapstymosi vietą.

Kalamickams apsigyvenus Dimšų ūkyje, jiems padėjo ir Dimšų vaikai. Antanina Dimšaitė (vėliau Palčiauskienė) ir Gabrielė Dimšaitė (vėliau Prakelienė), nešiodavo maistą, kartu su savo broliais ir seserimis saugodavo nuo pašalinių akių.

Išgelbėti žmonės:

Icikas Kalamickas
Ida Kalamickienė
Jakovas ir Dovydas Kalamickai
Šeina Berkman - Šadur
Raja Berkman - Šlom - Šiff
Emanuelis Šlomas

Informacija surinkta naudojantis:

http://www.issigelbejesvaikas.lt

http://www.yadvashem.org

http://www.jmuseum.lt

Katalogas "Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį"

CEMETY er forpligtet til at beskytte og respektere dit privatliv. Læs mere Vores fortrolighedspolitik angiver det grundlag, hvorpå personlige oplysninger, vi indsamler fra dig, eller som du giver os, behandles af os. Læs fortrolighedspolitikken omhyggeligt for at forstå vores synspunkter og praksis vedrørende dine personlige data og hvordan vi behandler dem. Med henblik på den generelle databeskyttelsesforordning - såvel som andre gældende regler og regler for databeskyttelse og databehandling er den dataansvarlige SIA “CEMETY”, registreringsnr. 40103618951, registreret i Straumēni 3-15, Zaķumuiža, Ropažu nov., Letland, LV-2133. Hvis du har spørgsmål om dine data, og hvordan vi bruger dem, bedes du kontakte os via e-mail info@cemety.lv, info@cemety.lt eller skriftligt til vores adresse.